WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

Studia Podyplomowe - specjalność Wychowanie do życia w rodzinie przeznaczone są dla nauczycieli absolwentów studiów wyższych na kierunkach humanistycznych, w programie których występowały przedmioty pokrewne, chcących uzyskać kwalifikacje do nauczania przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie jako drugiego przedmiotu. Przygotowanie merytoryczne obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w tym zakresie oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania przedmiotu.

Studia przygotowują do realizacji takich treści nauczania jak:

- ukazywanie wartości rodziny w życiu osobistym człowieka,

- rozumienie i akceptacja przemian okresu dojrzewania,

- znajomość organizmu ludzkiego i zachodzących w nim zmian,

- akceptacja własnej płciowości,

- przyjęcie integralnej wizji ludzkiej seksualności,

- korzystanie ze środków przekazu w sposób selektywny, umożliwiający obronę przed ich       destrukcyjnym oddziaływaniem,

- umiejętność korzystania z systemu poradnictwa dla dzieci i młodzieży.

Przed nauczycielem  przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie stoją zadania: wspieranie wychowawczej roli rodziny, współpraca z rodzicami w zakresie wzajemnych prawidłowych relacji, wskazanie norm życia społecznego, stymulowanie procesu samowychowania, pomoc we właściwym przeżywaniu okresu dojrzewania, tworzenie klimatu dla koleżeństwa, przyjaźni, szacunku, pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne, informowanie o możliwościach pomocy w systemie poradnictwa.

studia przeznaczone są dla absolwentów studiów pokrewnych specjalności chcących uzyskać kwalifikacje do nauczania Wychowania do życia w rodzinie, bądź do pracy w ramach interdyscyplinarnych ścieżek problemowych. Dają przygotowanie merytoryczne w zakresie niezbędnych do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej przedmiotu, tworzenia autorskich programów edukacyjnych, planowania, organizacji i realizacji procesu edukacyjnego wynikającego ze specyfiki przedmiotu.

Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele

• 1 podpisana, aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów    osobistych - rejestrując się w systemie Rekrutacji Online  kandydat na studia podyplomowe nie umieszcza w podaniu elektronicznej wersji zdjęcia, ponieważ na studiach podyplomowych student nie otrzymuje legitymacji. Zdjęcie w wersji drukowanej kandydat składa razem z pozostałymi dokumentami.

Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie egzaminów i uzyskanie zaliczeń przewidzianych w planie studiów, a także uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.

Studia trwają dwa semestry.

Podkarpackie Centrum Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a, Rzeszów