EKONOMIA

POZYSKIWANIE I ROZLICZANIE FUNDUSZY UNIJNYCH

Celem studiów jest przekazanie słuchaczom aktualnej wiedzy na temat dostępnych źródeł funduszy z UE w ramach perspektywy finansowej 2014 – 2020 oraz wypracowanie praktycznych umiejętności ich pozyskania, co pozwoli uzyskać gotowość do aplikowania o środki u progu nowego okresu budżetowego Unii Europejskiej.

Studia są adresowane do:

• pracowników instytucji zajmujących się wdrażaniem funduszy UE,
  • pracowników przedsiębiorstw,
  • instytucji otoczenia biznesu,
  • urzędników samorządowych,
  • pracowników publicznych służb zatrudnienia,
  • uczelni,
  • placówek oświatowych,
  • organizacji pozarządowych,
  • firm szkoleniowo – doradczych
  • przedsiębiorców, których celem jest pozyskiwanie i rozliczanie projektów europejskich.
  • absolwentów uczelni wyższych (również licencjackich) zainteresowanych tematyką funduszy unijnych, a którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o wymiar praktyczny, w celu poprawy swoich szans zawodowych na rynku pracy.

Program studiów jest tak skonstruowany, iż zapewnia wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w dziedzinach, w których przy pomocy środków funduszowych można realizować projekty rozwojowe. Wiedza oraz kompetencje nabyte w toku studiów mają przyczynić się do zwiększenia efektywności i skuteczności realizacji programów, projektów w administracji państwowej, samorządowej, przedsiębiorstwach (w tym w firmach konsultingowych), organizacjach pozarządowych, instytucjach finansowych, placówkach oświatowych, instytucjach otoczenia biznesu oraz innych podmiotach chcących aplikować i rozliczać środki pochodzące z funduszy europejskich.

Słuchacz uzyskuje kwalifikacje dające podstawę do samodzielnego pozyskiwania i rozliczania projektów/programów współfinansowanych przez fundusze Unii Europejskiej.

Absolwent w/w studiów uzyska wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie:

• identyfikacji źródeł finansowania projektów rozwojowych za pośrednictwem funduszy unijnych,

• przygotowania projektów (tzw. miękkich, jak również inwestycyjnych, infrastrukturalnych) zgodnie z wymogami UE,

• wdrażania programów operacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw finansowych na lata 2014-2020,

• wdrażania projektów dofinansowanych z funduszy europejskich (w tym rozliczenia rzeczowego i finansowego),

• kluczowych aspektów związanych z wdrażaniem projektów europejskich (w tym pomoc publiczna, zamówienia publiczne, ocena oddziaływania na środowisko, polityki horyzontalne),

• ewaluacji interwencji funduszy UE oraz audytu projektów unijnych,

• rozliczania projektów w aspekcie finansowym i prawnym.

Wszechstronne wykształcenie pozwoli Ci po zakończeniu studiów podjąć pracę w wielu branżach, gdyż organizacja pracy wielu przedsiębiorstw i instytucji opiera się na projektach, a korzystanie z funduszy europejskich jest istotnym źródłem finansowania inwestycji i bieżącej działalności. Będziesz również przygotowany do podjęcia pracy m.in. w firmach doradczych, instytucjach szkoleniowych, organach administracji samorządowej oraz doradztwie finansowym.

• Program przewiduje 200 godzin zajęć.
  • Studia trwają dwa semestry.
  • Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, podczas dwudniowych zjazdów weekendowych.
  • Zajęcia kończą się przedłożeniem pracy dyplomowej.
  • Słuchacze uzyskują świadectwo potwierdzające ukończenie Studiów Podyplomowych.

Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie egzaminów i uzyskanie zaliczeń przewidzianych w planie studiów, a także pozytywna obrona pracy dyplomowej.