PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE - STUDIA PODYPLOMOWE NADAJĄCE KWALIFIKACJE PEDAGOGICZNE

Studia podyplomowe mają charakter studiów kwalifikacyjnych nadających uprawnienia do nauczania w szkole, placówkach oświatowych i oświatowo- wychowawczych. Absolwenci po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują kwalifikacje pedagogiczne do pracy w zawodzie nauczyciela.
Studia skierowane są do:
•    absolwentów studiów wyższych, którzy chcą pracować w zawodzie  nauczyciela przedmiotu lub rodzaju zajęć zgodnie  z ukończonym kierunkiem studiów;
•    socjologów, psychologów, pracowników socjalnych i innych osób potrzebujących uzupełnić kwalifikacje o przygotowanie pedagogiczne.
Absolwent studiów I stopnia uzyskuje przygotowanie do nauczania w szkolnictwie podstawowym, natomiast absolwent studiów II stopnia również do nauczania w szkolnictwie ponadpodstawowym. Obok poziomu ukończonych studiów niezbędne do uzyskania uprawnień do nauczania na danym poziomie szkolnictwa jest także zaliczenie w trakcie realizacji przygotowania pedagogicznego zajęć przygotowujących do pracy na tym etapie szkolnej edukacji.

Zajęcia obejmują blok przedmiotów psychologiczno – pedagogicznych, dydaktyki przedmiotowe, metodykę nauczania, blok przedmiotów uzupełniających: emisja głosu, prawo oświatowe, elementy wiedzy z technologii informacyjnej. Praktyka pedagogiczna obejmuje 150 godzin dydaktycznych. Zajęcia składają się z zajęć o charakterze ogólnopedagogicznym /ogólnonauczycielskim/ oraz z zajęć nauczycielskiego dydaktycznego przygotowania przedmiotowego.

Absolwent po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują kwalifikacje pedagogiczne do pracy w zawodzie nauczyciela zgodnie z kierunkiem wykształcenia potwierdzonym dyplomem.

Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.
Ogólna liczba godzin: 470.
Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie egzaminów i uzyskanie zaliczeń przewidzianych w planie studiów, a także uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.

•    karta zgłoszenia na studia podyplomowe
•    poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia;
•    kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia (w przypadku kandydatów na studia będących cudzoziemcami),
•    1 podpisana, aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów    .Zdjęcie w wersji drukowanej kandydat składa razem z pozostałymi dokumentami.
•    umowa o świadczenie usług edukacyjnych (podpisana w dwóch egzemplarzach) dostępna w siedzibie Wydziału.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575), które stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2017 r. poz.1198 ze zm.).
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 10 lutego 2017 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu.
Rozporządzenie MNiSW z dnia 17 stycznia 2012r.. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Informacji udziela Dziekanat Wydziału w Kielcach StSW tel. 041 345 85 88